Menu

Glebefields Primary School

Our Children Shine

Google Services

Search

Search

Translate

Translate
Thank you to everyone who supported MacMillan Coffee Morning - We raised £350

Who's Who

Staffing Structure

 

Headteacher:  Mrs Kate Jenks

Deputy Headteacher: Miss Laura Bodin

Assistant Headteacher

 

Phase Leaders:

EYFS / KS1 Leader: Deb Caldecott

KS2 Leader: Jake Bishop

 

Year Six
Scott Raleigh 
Mr BishopMiss Pound
Mrs BateMrs Walsh
Miss Smith 
Year Five
DrakeCook
Mrs HamblettMiss Clarke
Miss DodwellMrs Blakeway
Ms Lacey 
Year Four
OwlHawk
Mr PanterMr Simkins
Miss Bullock 
Year Three
SkylarkWren
Mr Bywater / Mrs MartinMr Moorby
Mrs Gilbert / Mr BriggsMrs Perry
Year Two
OakAlder
Mrs Williams / Mr BywaterMs Mayo
Mrs GilbertMs Ward
Ms Rule 
Year One
BirchElm
Miss HillMrs Crumpton
 Mrs Pye
Reception
ThistleRose
Ms Caldecott / Mrs NealeMrs Lowe
Mrs CornsMrs Lovell
Nursery 

Miss Stewart

Mrs Glover

 

Office Team:

Mr Carl Fletcher (Business Manager)

Mrs Sue Jones

 

 

 

 

Health and Well-Being Mentors:

Mr Kriss Briggs

Mr Aaron Weston

 

 

HLTA:

Mrs Tasha Bate

Cover Supervisors:

Miss Stacey Smith

Mrs Lynn Gilbert

Site Manager:

Mr Colin Davidson

 

Mr Kurtis Hale

Learning Mentors:

Mrs Debb Perry

Mrs Alma Walsh

Mrs Sarah Ward

Community Hub:

Mrs Chris Wyer

Ms Lisa Charmwell

 

 

Lunchtime Supervisors:

Mrs Louise Coombes (senior)

Mrs Kim Arnold (deputy)

Mrs Pat Langford

Miss Angela Holl

Mrs Deb Whitelock

Mrs Jeanine Follos

Mrs Marie Harris

Mrs Kerry Butler

Mrs Michelle Fellows

Mrs Pat Benion

Mrs Joanne Brookes

Cleaners:

Miss Lisa Harris

Angela Treadwell

 

 

Subject Leader Responsibility

 

Name

Role

Laura Bodin

Deputy Headteacher

Wider Curriculum

Assessment

Teaching and Learning

Key Stage Two Literacy

 

Assistant Headteacher

Inclusion Manager

 

Deputy Inclusion Manager

Deb Caldecott

EYFS and KS1 Leader with responsibility for KS1 English including phonics.

Jake Bishop

Key Stage Two Leader with responsibility for Maths

Anthony Panter

Science and DT Leader

Tom Bywater

Computer Leader and NQT Induction Tutor

Ed Simkins

History Leader

Kerry Mayo

Spanish Leader

Anne Tudor

Geography Leader

Lisa Crumpton

Music Leader

Donna Neale

COJO Leader

EVC

Andy Moorby

PE Leader

Jane Davies

Art and Display

Katie-Ann Williams

Library

Rebecca Lawson

Handwriting

Micah Martin

RE Leader

Hannah Pound

Geography

 

Top